• T.C. ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
 Şahika  Ercümen Gilindire Mağarası'nda Dünya Rekoru Kırdı
Haber Galerisi
  • Şahika Ercümen Gilindire Mağarası'nda Dünya Rekoru Kırdı

  • 28 Ekim 2019

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, buzul döneminden kalıntılar taşıyan ve dünyanın en özel yerlerinden biri olan Mersin'in Aydıncık ilçesinde bulunan Gilindire Mağarası’ndaki dalışında 100 metre su altından giderek yeni bir dünya rekoruna imza attı. 

Mağarada, “Paletsiz Kategori”de gerçekleştirdiği dalışıyla Ercümen, kadınlar dünya rekoru olan 90 metre sınırını aşarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girdi. Milli sporcu bu kez zaferini, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ve bayrak uğruna canını ortaya koyan Mehmetçiklere armağan etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Mersin Valiliği ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşen rekor dalışında Ercümen, buzul döneminden kalıntılar taşıyan, dünyanın en özel yerlerinden birini, dünyanın 8.harikası Gilindire Mağarası’ı tercih etti. Spor Toto Spor Kulübü sporcusu Şahika Ercümen, mağarada kadınlar paletsiz dünya rekoru olan 90 metre sınırını aşarak dünyada ilk kez bir mağarada, tek nefeste, 2 dakika 5 saniyede su altında 100 metre yatay gitti. 

Rekor denemesine, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necip Çarıkcıoğlu, Aydıncık Kaymakamı Kamil Güzel, Bozyazı Kaymakamı Arif Yalçın, Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin, Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Adana Bölge Müdür Yardımcısı Faruk Atmaca, uluslararası gözlemciler, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Dalışın ardından gerçekleşen törende konuşan Şahika Ercümen, rekor denemesine hazırlık sürecini; “Bu rekoru kırabilmek benim için yıllardır hayal gibiydi. Mağarada bu dalışı organize etmek çok zordu. Hava çok nemli olduğu için oksijen oranı düşüktü ve benim gibi bir astım hastası için böyle bir ortamda nefes almak kolay değildi. Dalış yapabilmek için yerin metrelerce altına, 555 basamakla inip kayaların arasından göle ulaşıyorduk. Mağaranın suyunun oldukça soğuk oluşu, performansı etkiliyordu. Normalde yaptığım derecelerden çok daha az bir mesafe yapabildim ama bu, dünya rekorunu kırmama yetti” ifadeleriyle anlattı. Milli sporcu sözlerini, dünya rekoruna destekleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Çukurova Kalkınma Ajansı’na, sponsorlarına, ekibine ve kendisini destekleyen herkese teşekkür ederek tamamladı.


Mersin Valisi Ali İhsan Su, doğal güzellikleri ve tarihi yerleriyle önemli bir turizm kenti olduklarını, çok sayıda turistin ağırlandığı Gilindere Mağarası'nda da önemli bir etkinliğin yapıldığını vurgulayarak, "Bu güzel gün ve atmosferde, muhteşem rekoru kıran sporcumuzu tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.

Mersin Büyükşehir Başkanı Vahap Seçer, Aydıncılık Kaymakamı Kamil Güzel'in birer konuşma yaptığı tören teşekkür plaketi ve hediye takdimi ile sona erdi. 

GİLİNDİRE MAĞARASI

Gilindire veya Aynalıgöl Mağarası, Mersin’e bağlı Aydıncık ilçesindedir. Mağara, 1999 yılında hayvanlarını otlatan bir çobanın, çevrede gezen kirpiyi takip etmesiyle ortaya çıkarıldı. Toplam 555 m uzunluğu, 46 m derinliği olan mağara her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır. Bir hidrolojik rejim değişikliğiyle, mağarada bulunan sarkıt-dikit gibi oluşumların, su altında kalarak, atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Su altında kalan oluşumların, küresel iklim değişikliği öncesinde oluştuğu, bünyelerinde önceki Buzul Çağı'na ilişkin bütün hidrolojik ve atmosferik verileri saklı tuttuğu anlaşıldı. Gilindire Mağarası, bu özellikleriyle yaşanmış son iklim değişikliğine ilişkin, Doğu Akdeniz’de bulunan tek kayıt noktasıdır. Adeta bir görsel şölen olarak tabir edilen mağara, binlerce yıl öncesi ile ilgiyi pek çok bilgiyi barındıran doğal bir laboratuvar gibidir.